Головна » Файли » Учителі » Левонюк Т.Є.

Конспект уроку з біології "Узагальнення матеріалів теми «Тип Молюски»"
30.10.2018, 14:36

7 клас біологія
Тема. Узагальнення матеріалів теми «Тип Молюски».
Мета: перевірити і узагальнити знання з теми, сприяти застосуванню теоретичного  матеріалу, виховувати вміння використовувати свій досвід; розвивати творчу активність,пізнавальні інтереси учнів,продовжувати формування вміння роботи з підручником, порівнювати, узагальнювати, робити висновки; виховувати любов до біології.
Тип уроку: узагальнення, контролю знань.
Обладнання: таблиця «Тип Молюски», малюнки, роздаткові завдання, колекція черепашок.
Девіз уроку: Зібратися разом – це початок,
                    Триматися разом – це прогрес,
                    Працювати разом – це успіх (Генрі Форд)
Хід уроку:
І. Організаційний момент.
ІІ. Мотивація пізнавальної діяльності учнів.
   Відгадайте загадки.
1) Не козлик, а рогатий,
    Повільний, вайлуватий,
    За собою тягне дім,
    Ховається в нім (виноградний слимак)    .
2) Що я за химера?
    Багато ніг у мене,
    Очі, як колеса,
    Краби й риби для мене – делікатеси (кальмар).
3) Відгадай, хто я така:
    Тулуб є,голови нема,
    Швидкість маленьку маю,
    Тулуб в мантію ховаю (беззубка).
ІІІ. Узагальнення і систематизація знань.
1. Розділи молюски по класах («Мікрофон»).
   1. Перлівниця Д
   2. Голий слимак  Ч
   3. Беззубка Д
   4. Котушка рогова Ч
   5. Виноградний слимак Ч
   6. Морський гребінець Д
   7. Мідія гігантська Д
   8. Рапана  Ч
   9. Устриця їстівна  Д
   10. Кальмар далекосхідний   Г
   11. Тридакна велетенська   Д 
   12. Ставковик великий   Ч
   13. Дрейсена    Д
   14. Восьминіг   Г
   15. Корабельний черв’як   Д
   16. Каракатиця   Г
   17. Наутілус   Г
2. «Естафета». Біологічний диктант: доповни речення (учень передає естафетну паличку, кому захоче).
   1. Тіло більшості молюсків укрите (черепашкою).
   2. Зверху тіло молюсків укрите складкою шкіри (мантією).
   3. Між тілом молюсків і складкою шкіри розміщена (мантійна порожнина).
   4. Органами виділення є (нирки).
   5. Нервова система молюсків представлена окремими скупченнями (нервовими вузликами).
   6. Кровоносна система складається із кровоносних судин і (серця).
   7. Судини, по яких кров надходить до передсердь, а з них до шлуночка, називаються (вени).
   8. Судини, по яких кров рухається зі шлуночка, називаються (артерії).
   9. Найбільша артерія називається (аорта).
   10. Кровоносна система молюсків (незамкненого) типу.
   11. Травна система розпочинається (ротом) і закінчується (анальним отвором).
   12. Органами дихання переважної більшості мешканців водойм є (зябра).
   13. Органами дихання переважно наземних молюсків є (легеня).
   14. У різних видів молюсків органи чуттів (різні) за будовою та ступенем розвитку (щупальці, очі).
   15. Тип Молюски за кількістю видів поступається лише (Членистоногим).
   16. Серед молюсків є водні і (наземні) тварини.
   17. У більшості молюсків тіло складається з (тулуба, ноги і голови).
   18. Травна система у молюсків (трубчастого) типу.
   19. Легеня міститься в (мантійній порожнині).
   20. У головоногих нога перетворилася (на щупальця) і оточує (рот).
3. Робота в групах
   1. Будова двостулкового молюска (на роздаткових картках).
 
   
4. Робота  в групах.
    Назвати Черевоногого молюска і середовище життя (роздавальні картки).


5.  Робота  в групах. «Виправ помилку».
Ранок ставковика
   Сонечко яскраво освітило річку,і малий ставковик прокинувся. Він обережно висунув  усю голову і другою парою щупальців общупав себе з усіх боків –  чи все ціле. Усе було чудово – обидві стулки черепашки на місці, серце радісно стукає в серцевій сумці, рухаючи кров замкненими судинами, зябра вправно вбирають із води кисень. Лише шлунок невдоволено нагадує про те, що час снідати. Ставковик міцно вчепився присосками на нозі до стебла ряски й почав озиратись та прислуховуватись, чи не пропливає якась здобич. Ось його гострий зір помітив якийсь рух, і от уже довгі щупальця  вхопили необережну беззубку. Гострими щелепами ставковик розгриз черепашку і проковтнув здобич. Поснідавши, ставковик відчепився від стебла і, повільно  розгрібаючи воду ногою, поплив у своїх справах.
6. Робота в групі.
 «Розв’яжи кросворд»


    1                                    
        2                                
    3                                    
        4                                
5                                        
    6                                    
    7                                    
    8                                    
        9                                
            10                            

   
   1. Черевоногий молюск – морський хижак.
  2. Головоногий молюск, якого часто вживають у їжу.
  3. Головоногий молюск, якого називають «морським хамелеоном».
  4.  Орган у ротовій порожнині  черевоногих.
  5.  Черевоногий молюск – голий … .
  6.  Черевоногий молюск – виноградний … .
  7. Двостулковий молюск – делікатес.
  8. Найбільший двостулковий молюск.
  9. Орган, який утворюють хітинові шелепи головоногих молюсків.
  10. Двостулковий молюск, якого часто вживають у їжу.

7. Робота з термінами.
(група задає термін іншій групі) 
- черепашка (захисний панцир);
- мантія (складка поверхні);
- перламутр (гладенька блискуча речовина);
- мантійна порожнина (отвір між мантією і тілом);
- радула (язик-тертка);
- бісус (речовина, якою личинки прикріплюються до риб);
- сифон (отвір,що з’єднує мантійну порожнину з навколишнім середовищем у двостулкових молюсків);
- нога (м’язовий виріст);
- лійка (мускулиста трубка, через яку викидається вода у головоногих молюсків);
- щупальця (вирости, які оточують рот у головоногих);
- каракатиця (головоногий молюск);
- устя (отвір у черевоногих молюсків у черепашці);
- каурі (черевоногі молюски, які застосовують як гроші);
- конус (тропічні молюски,які є небезпечними);
- фільтрація (спосіб живлення у двостулкових);
- наутілус (головоногий молюск, має багато щупалець);
- сепія (коричнева фарба, яку виробляють із чорнильного мішка каракатиць і кальмарів);
- амбра (речовина для стійкості запаху із кишечника кашалотів із неперетравлених решток головоногих молюсків).
8. Робота в групі (на картках).
   Визначити назву і клас тварин.

 


   
9. Кому належить орган
-  легеня (черевоногі, ставковик великий);
- радула (черевоногі);
- двокамерне серце (черевоногі,двостулкові);
- відсутня черепашка (головоногі);
- устя (черевоногі);
- лійка (головоногі);
- трьохкамерне серце (головоногі, двостулкові);
- щупальця (черевоногі, головоногі);
- зябра (головоногі, двостулкові);
- сифон (двостулкові);
- нирка (черевоногі, головоногі, двостулкові);
- перламутр (двостулкові);
- слинні залози (черевоногі, головоногі);
- великі очі (головоногі);
- реактивний рух (головоногі);
- рот, як дзьоб папуги (головоногі);
- найкраще розвинена нервова система (головоногі).
10. Доповни речення.
11.Самостійна робота (кожному учневі, 3хвилини).
  
12. Молюски Червоної книги (вустриці, перлова слойка, наутілус).
ІV. Підбиття підсумків уроку.
Молюски
Ставковик живе в річках,
У озерах і ставках.
Ставковик рослини їсть – 
Ось такий в цім класі гість.
Ставковик має сусідку –
Жабурницю-непосідку.
Нога схожа на язик,
Війки створюють потік,
Із водою разом їжа
Потрапляє в шлунок свіжа.
Знову клас іде новий,
І кальмар тут головний,
Очі,рот і навіть ноги –
Все на світі в Голоногих.
Представник ще й восьминіг.
Спочивать на дні приліг.
Він креветки споживає,
Щупальцями їх хапає.
Мають всі травну систему.
Ось і вивчили ми тему  (Наталія Івахно).

Оцінювання учнів.
V. Домашнє завдання.
   Знайти повідомлення до нової теми «Хрящові риби».
VІ. Рефлексія уроку
  - Що найбільше запам’яталось із уроку?


 

 

Категорія: Левонюк Т.Є. | Додав: Con123
Переглядів: 4 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: