Головна » Файли » Учителі » Левонюк Т.Є.

Конспект уроку з біології "Внутрішня будова та особливості процесів життєдіяльності комах. Поведінка комах."
30.10.2018, 14:37

7 клас біологія
Тема. Внутрішня будова та особливості процесів життєдіяльності комах. Поведінка комах.
Мета: розкрити особливості будови внутрішніх органів комах у зв’язку з виконуваними функціями; відмітити ускладнення в будові комах; розглянути поведінку комах і вияснити, як це допомагає їм пристосуватися до життя у середовищі; розвивати вміння порівнювати, узагальнювати, робити висновки,формувати навички самостійності в одержанні знань,почуття відповідальності за спільну роботу, вміння розпізнавати будову систем органів на таблицях.
Обладнання: таблиця «Клас Комах», роз даткові картки, завдання для роботи в групах.
Хід уроку:
І. Організаційна хвилинка. Психологічний настрій.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
   1. Закінчити фразу:
1. Наука, що вивчає комах, називається (ентомологія).
2. Їх тіло поділене на (голову, груди, черевце).
3. На голові розташовані такі органи (вусики, складні очі, ротові органи: верхня, нижня губа, верхня і нижня щелепа).
4. Ротові апарати бувають кількох типів (гризучі, гризучо-лижучий, сисний, колючо-сисний).
5. Гризучо-лижучий апарат мають (бджоли).
6. Сисний ротовий апарат властивий (метеликам).
7. Колючо-сисний апарат властивий (комарам, попелицям, клопам).
8. Груди складаються з таких сегментів (передньо-, середньо-, задньогруди).
9. На кожному з них розташовані (пара ніг).
10. Органами руху є (кінцівки).    
11. Черевце складається з (сегментів 4-11).
12. Дихальця розташовані на (черевці).
  2. «Виправ помилку» (самостійна робота на карточках)
До нас прийшов лист. Але його писали, поспішаючи, бо допустили помилки.
   «Комахи – чисельна й різноманітна група членистоногих тварин. Їх тіло складається з двох відділів: гологрудей і черевця. На голові розташовані вісім простих очок у два ряди. Спереду на обличчі під лобом є дві пари вусиків – довгі і короткі. Ротові апарати різні: гризучі, гризучо-лижучі, сисні, колючо-сисні. Груди мають три сегменти: передньо-, середньо-, задньогруди. До кожного сегмента приєднано по дві пари ніг. Зверху на середньо- та задньогрудях є дві пари крил».
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
   Вправа «Словограй»
Із певної різноманітності органів скласти систему органів.
- слинні залози, глотка, стравохід, шлунок, кишечник, анальний отвір (травна);
- дихальця, трахея, дихальні мішки (дихальна);
- гемолімфа, серце, судини (кровоносна);
-  мальпігієві судини, жирове тіло (видільна);
- навкологлоткове кільце, нервовий ланцюжок (нервова);
- очі,вусики, органи дотику (чуття).
ІV. Вивчення нового матеріалу. Оголошення теми.
   Учні записують очікування.
1. Робота в групах (парах).
   Користуватись роздатковими картками із завданнями, малюнком внутрішніх органів, підручником.
 
   Завдання:
1. Яка будова травної системи?
2. Яка будова кровоносної системи?
3. Яка будова нервової системи? (додаткова інформація)
4. Які особливості розмноження? (прямий і непрямий розвиток) (додаткова інформація)
5. У чому особливості поведінки комах? (доповнити)
6. Комахи – сейсмографи і барометри погоди.
7. Органи чуття (додатково).
2. Вправа «Один за всіх – всі за одного»
   Один учень доповідає про свою систему органів, інший доповнює.
3. Виявити,які особливості будови пов’язані з польотом:
- кровоносна система: гемолімфа (кров, змішана з порожниною тіла) не бере участі у транспорті газів. Число скорочень серця від 10-150/ хв;
- дихальна система: велика частота дихання-бджола 40-120/хв;
- нервова система: утворюються умовні рефлекси в їх поведінці, допомагають орієнтуватись у просторі;
- органи чуття: складні очі, органи слуху відчувають подразнення повітря;
- наявність крил.
4. Вправа «Слово – речення – запитання – відповідь».
- Мальпігієві судини – слово
Мальпігієві судини – це органи виділення
Куди вони впадають?
Мальпігієві судини впадають у кишечник
- Трахея
Трахея – орган дихання
Як вони розгалуджуються?
Трахеї розгалужуються на дрібні трубочки.
- Слинні залози
Слинні залози відносяться до травної системи
Куди відкриваються слинні залози?
Слинні залози відкриваються у ротову порожнину.
- Гемолімфа
Гемолімфа – кров, змішана з порожниною тіла.
Гемолімфа не бере участі у диханні.
V. Закріплення.
Конкурс «Найрозумніший».
1. Який новий орган з’явився у травній системі? (слинні залози).
2. Органами виділення комах є (мальпігієві судини).
3.Трахеї – це система хітинових трубок, що забезпечують (дихання).
4. За складність поведінки у комах відповідає (нервова система).
5. Рецептори нюху в комах розташовані на (вусиках).
6.  Яйце – личинка – доросла комах – це розвиток з (неповним перетворенням).
7. Головний мозок – це парні нервові вузли, що розташовані (на голові).
8. Складні очі комах розрізняють не тільки форму, (але й колір, сприймають ультрафіолет, не бачать червоного).
9. Комахи здатні ще видавати і (звуки).
10. Комахи сприймають запахи на відстані (11 км).
Конкурс «Продовжіть прикмету»
1. Якщо ніч тепла,але нічні метелики не літають (ранок буде холодним).
2. Ранній початок роботи бджолиних маток у вуликах провіщує (ранню весну).
3. Якщо шершні літають і вночі (погода буде тепла .
4. Перед настанням посухи (бджоли жалять).
5. Якщо серед дня бджоли повертаються до вулика, (буде сильний дощ).
6. Якщо бджоли не вилітають із вулика,(гроза).
7. Бджоли восени щільно заліплюють вічко (на холодну зиму).
VІ. Підсумок уроку:
«Мікрофон»
- Що нового ви дізналися?
- Чи допоможуть вам ці знання у дорослому житті?
- Які нові поняття ви почули?
- Чи справдились ваші очікування?
«Мене вразило»….
VІІ. Завдання додому
§ 13, до кінця. Скласти тести (за бажанням), підготувати розповіді про ряди комах.
 

 

Категорія: Левонюк Т.Є. | Додав: Con123
Переглядів: 3 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: